У Володимирі-Волинському розпочали боротьбу за школу-інтернат

Зберегти не можна зруйнувати Володимир-Волинську школу-інтернат “Центр освіти і соціально-педагогічної підтримки”. Де в цьому реченні ставити кому? Про це 30-го листопада дискутували у актовому залі навчального закладу батьки, вихователі та вчителі, представники влади різних рівнів.

Зустрілися з батьками вихованців школи народний депутат Ігор Гузь, голова обласної фракції “УКРОП” В’ячеслав Рубльов, депутат обласної ради Валентин Кошельник, начальник управління освіти і науки Волинської ОДА Людмила Плахотна, міський голова Володимира-Волинського Петро Саганюк, голови прилеглих ОТГ та інші.

У зв’язку із реформою освіти, розповіла Людмила Плахотна, область вже не може у наступному році фінансувати заклад, на рік утримання якого потрібно 29 мільйонів гривень. Крім того, спостерігається недотримання правила 70/30, коли тільки 30% учнів можуть бути набрані з міста та прилеглих територій. Вона зазначила, що фінансування можна зберегти, якщо прибрати поступово дошкільну і початкову ланку та перепрофілювати заклад у ліцей. Проте батьки виступили проти такої ініціативи обласної влади.  Вони звернулися до народного депутата Ігоря Гузя з проханням про підтримку.

“Багато звернень до мене було письмових і телефонних, щоб врегулювати ситуацію. Ми його спробуємо врегулювати. Ви знаєте рівень установи, у якій ми знаходимося. Це одна з найкращих не тільки в області, але і в Україні. Ніхто не дасть почати руйнувати те, що зроблено десятиліттями. Ми не будемо закликати до жорстких мір, але я до них готовий. Є кілька шляхів вирішення питання. Прийнято новий закон про освіту, за який я голосував. Там є багато правильних і адекватних норм. Але не всі, треба поправляти. Трактування певних норм є довільним. Я готовий на наступному тижні організувати зустріч з міністром освіти Лілією Гриневич, де ми викладемо позицію необхідності державного фінансування і збереження структури закладу. Я думаю, у нас є шанс. Якщо нам це не вдасться, тоді втілимо план “Б”. У бюджеті обласної ради спільно із містом знайдемо необхідні ресурси для того, щоб заклад і далі існував у такій же структурі”, – сказав Ігор Гузь.

Підтримав народного депутата голова обласної фракції “УКРОП” В’ячеслав Рубльов. Він розповів, що остаточне рішення про формування бюджету прийматимуть депутати обласної ради і їх можна переконати у необхідності фінансування.

“Виходи з проблеми шукає обласна рада та Ігор Палиця. За два роки жоден навчальний заклад області ми не кинули напризволяще. Заклади, які показують хороший рівень, не можна закривати і різко реформувати. Треба провести безболісну оптимізацію. Особливі дітки повинні продовжувати навчання”, – розповів В’ячеслав Рубльов.

Директор навчального закладу Валентин Вірковський запевнив, що якщо ніякі плани “А” та план “Б” не спрацюють, то він піде з посади, бо не зможе спостерігати, як нищиться те, що роками будувалося. Особливо він звернув увагу на необхідність інклюзивної освіти, яка вже здійснюється у закладі 6 років.

“Усе треба синхронізувати і не потрібно поспішати. Ми говоримо за 2,6 мільйона фінансування на дошкілля. Необхідні кошти можна мінімізувати. Чому така сума – тому що всі групи мають інклюзивну форму навчання. Ми шостий рік займаємося інклюзією. Питання навіть не в базі, а в цінності кадрів і налагодженій співпраці з батьками”, – розповів Валентин Вірковський. 

Якщо буде необхідність, деякі кошти можна знайти і в міському бюджеті, адже школу відвідує багато дітей з міста. Це зазначив міський голова Володимира-Волинського Петро Саганюк.

“Хотілося, безперечно, щоб був вдалим план “А”. Але якщо доведеться приступити до плану “Б”, то ми готові профінансувати дітей з міста у дошкіллі та у початковій ланці. У нас в місті у дошкіллі одна дитина обходиться у більше 14-ти тисяч гривень. На таку суму за нашу дитину ви можете розраховувати.  Є можливість дві групи розширити у дитячому садочку №2, будемо відновлювати роботу садочку, розміщеного по вулиці Шухевича. У нас у місті вчаться діти з району. Одна дитина для міського бюджету обходиться у 2 тисячі 700 гривень. Це без врахування того, що ми 10,5 мільйонів у цьому році виділили для освіти. У місті вчиться 325 дітей з територіальних громад. Якщо порахувати і виставити рахунки для ОТГ, то у нас будуть кошти профінансувати дошкілля і початкові ланки у школі-інтернаті”, – сказав Петро Саганюк.  

Ділитися і говорити, де чиє – це не вихід, зазначив Валентин Вірковський. Потрібно діяти іншими методами. Не вихід і виключати зі школи всіх дітей із міста, щоб дотриматися правила “70/30”. Можливо, виходом є продовжити експеримент і на рахунок цього поговорити з Лілією Гриневич.

“Якщо ми не діємо у межах бюджетного законодавства, то використовуємо нецільово кошти бюджетів, а це тягне за собою кримінальну відповідальність. Я змушена діяти в межах законодавства. Закінчився експеримент, який тривав 10 років. Результатом експерименту мало бути створення на законодавчому рівні такого закладу як “Центр освіти і соціально-педагогічної підтримки”. На жаль, законодавство змінилося і такого закладу не передбачено. Саме через експеримент ми закривали очі на порушення бюджетного кодексу та недотримання правила 70/30. Справа у тому, що фінансувати маємо право спеціалізовані школи-інтернати, якщо не менше 70-ти відсотків учнів є жителями населених пунктів, розташованих на території області, крім населеного пункту, де розташований такий заклад. Це недотримання забороняє фінансувати заклад з обласного бюджету. Із 582-ох учнів –  255 учнів з міста, 169 – з сіл навкруги, які не використовують гуртожиток, ще 64 з інших областей. 94 дитини всього з інших територій області. Сьогодні, реформуючи заклад, треба змінити назву – забрати або “спеціалізована” або “інтернат”. Ми мусимо реформувати заклад, бо так збіглися обставити і закінчився експеримент”, – розповіла Людмила Плахотна

Після усіх дискусій знайшли і план “В” – переконати міністра повернутися до експерименту, який тривав 10 років. Тоді вирішиться і проблема фінансування і збереження структури закладу. Так чи інакше, план дій, з якого перший крок – це зустріч керівництва закладу з Лілією Гриневич – продумано. Батьки відзначили, що підтримають будь-які кроки назустріч, навіть якщо дійде до жостких дій.

стаття була видана Інтернет-виданням «БУГ»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *