«Толерантність — це мистецтво жити з іншими людьми та з іншими ідеями»

«Толерантність — це мистецтво жити з іншими людьми та з іншими ідеями» Кофі Аннан, Генеральний секретар ООН (1997-2006), лауреат Нобелівської премії миру.               

    16 листопада в усьому світі відзначається Міжнародний день толерантності. Його запровадили в 1995 за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості, в якій йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Поняття «толерантність» є синонімом слова «терпимість», саме так воно звучить латиною. Толерантність людей є найважливішою умовою миру і злагоди в сім’ї, колективі та суспільстві».   До цієї дати бібліотекарі підготували викладку матеріалів  «Толерантність врятує світ» для учнів гімназії №7 і спортивного ліцею

     Щоб зрозуміти всю глибину цієї проблеми, краще вдатися до літературних аргументів.  Багато творів класичної та сучасної дитячої літератури піднімають проблеми толерантності, взаєморозуміння та поваги. Тема толерантності в художній літературі висвітлена в таких творах, як:   “Маленький Принц”  Де Сент Єкзюпері ,“Малюк і Карлсон” А.Ліндгрен, “Мауглі” Р.Кіплінга, “Король Матіуш І” Я.Корчака, “Хатина дяді Тома” Г.Бічер-Стоу,  “Поліанна” Е.Портера, “Торт у небі” Д.Родарі, “Русалонька із 7-В” М.Павленко, казки В.Сухомлинського.  

     Бібліотека – це місце, куди може прийти будь-хто – провести час, зустрітися з друзями, обмінятися думками.  В бібліотеці можна взяти книгу, яка навчить бути терпимими до таких самих, але інших людей. Завдяки книзі ми можемо уявити себе на місці інших людей і стати трохи ближчими до них, зрозуміти та полюбити. Пропонуємо вам добірку творів художньої літератури, які допоможуть стати ще більш чуйними, людяними та толерантними.

   Представлені матеріали познайомлять з поняттям «толерантність»; допоможуть сформувати правильне уявлення про толерантну поведінку; відкриють світ звичаїв, традицій і культур різних народів;  нададуть  інформацію про комунікативну культуру спілкування і взаєморозуміння. Отож, читайте з насолодою!

Приклади терпимості знаходимо в книжках про інклюзивність. “Зайчик-нестрибайчик та його смілива мама” Оксани Драчковської – історія про одного особливого зайчика, який не може ходити та стрибати. У Зайчика з’являється зручний візочок і він починає ходити до школи разом з іншими дітками. Книга “Зайчик-нестрибайчик та його смілива мама” навчає сприймати та розуміти особливих діток, не боятися допомагати їм та товаришувати з ними.

Толерантність у казках завжди постає в алегоричній формі, оскільки в такий спосіб дітки найкраще розуміють складний світ взаємодії з іншими людьми. Дуже незвичайна казка “Як зрозуміти козу” від Тараса Прохаська закликає “зрозуміти козу”, тобто побачити світ очима іншої істоти. Кроти, білки, зайці, лисиці, вовки – цілком звичні казкові герої. А як щодо острову кіз, які розмовляють іншою, ніж лісові мешканці, мовою? Казка ставить дорослі запитання про інших людей, яких, на перший погляд, неможливо зрозуміти, проте якщо трохи постаратися, то все можливо!

Захоплива книжка про янгольську дівчинку, що її батько навчив дякувати за все Богові та людям, шукати навіть за найнесприятливіших обставин у житті тільки позитивне та хороше. Змінюючись сама, головна героїня завдяки невичерпному оптимізму й життєрадісності змінює довкола себе і людей, і світ. Мало хто ще знає, але в цієї книжки є продовження – «Поліанна виростає». В ній Поліанна вже виросла, але так само залишилася сонячною дівчинкою з невичерпним джерелом оптимізму й радості у своєму серці. І нехай тепер їй доводиться часом вирішувати недитячі проблеми, Поліанна знаходить нових друзів і далі вірить, що все буде добре.

В одному з районів Нью-Йорка утворився мистецький квартал, в якому поселились здебільшого бідні художники, що не мають сталих доходів. На горищі триповерхового цегляного будинку в спільній студії живуть дві подруги — Сью і Джонсі. І все було б добре, але разом з похолоданням у листопаді почалася епідемія пневмонії. Джонсі злягла, більш того, зневірилася у своєму одужанні, вона впевнена – вона помре,  як тільки відлетить останній листок плюща. Сью запрошує позувати сусіда з першого поверху. Це шістдесятирічний художник-невдаха Берман, який все життя готується створити шедевр. Читайте повість, якщо хочете дізнатися, чи створив свій шедевр Берман і чи одужала Джонсі.

 “Дивовижний Чарівник Країни Оз” — казкова історія, яку відомий американський письменник Лаймен Френк Баум (1856—1919) спочатку розповів своїм дітям, але згодом вона захопила маленьких читачів у всьому світі й принесла славу та визнання її автору. Це перша з 14 книг про Країну Оз. Маленька дівчинка Дороті випадково  потрапила до казкової країни і, щоб повернутися додому, має подолати Злу Чаклунку. Їй допомагають вірні друзі — Солом’яник, Бляшаний Лісоруб та Боязливий Лев. Багато лихого й доб­рого, таємничого й несподіваного трапиться на їхньому шляху, перш ніж здійсниться мрія кожного з героїв, а вміння прислухатись до себе відкриє дещо дивовижне для нас усіх.

Ми сподіваємося, що прийде час і свято «День толерантності»   буде кожен день, і всі люди будуть  шанобливо відноситися один до одного, ніхто  нікого не буде ображати. Кожна людина буде мати власні переконання і всі люди навчаться домовлятися, а не  конфліктуватимуть, сваритимуться, воюватимуть. Лише толерантні і доброзичливі люди можуть побудувати демократичну, процвітаючу державу. Тож будьмо толерантними!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *